אשפוז פסיכיאטרי פרטי

אדם אשר זקוק לאשפוז פסיכיאטרי יכול לבחור אם להתאשפז במסגרת ציבורית או פרטית. במדינת ישראל, החוק קבוע כי כל תושב זכאי לקבל שירותים רפואיים במסגרת אחת מקופות החולים – כללית, מכבי, לאומית ומאוחדת. אשפוז פסיכיאטרי נכנס תחת קטגורית שירותי בריאות הנפש שבעבר היה בתחום אחריות הממשלה. כיום, האחריות נמצאת בידיהן של קופות החולים אבל קיים הבדל בין קבלת שירות רפואי נפשי במסגרת ציבורית לבין קבלת אותו שירות במסגרת פרטית.

מתי זקוקים לאשפוז פסיכיאטרי?

לא כל אדם אשר סובל מבעיה נפשית, צריך להיכנס לאשפוז אך ישנם מקרים שבהם מדובר בפתרון יעיל. מקרים אלה כוללים מצבים בהם הוא זקוק לתמיכה נוספת שתייצב את מצבו הנפשי או שהוא אינו בטוח כיצד להתמודד עם הסימפטומים שמופיעים כחלק ממחלה או קושי נפשי ואף במידה ויש צורך לאשפז על מנת לוודא שהמטופל אינו בסיכון ממשי. במצבים בהם המטופל מהווה סכנה לעצמו או לסובבים אותו, האשפוז עלול להיות בכפייה אך הרופאים מנסים להימנע מסיטואציות שכאלה עד כמה שניתן מתוך כבוד לזכות הבחירה של אותו אדם. במידה וניתן, כל אותם תסמינים יטופלו שלא באשפוז – בביתו של המטופל, בחיק המשפחה או בקהילה. אשפוז מרצון נעשה מתוך הבנה של המטופל את הצורך בקבלת טיפול וידיעה כי הם בכל רגע נתון יכולים להחליט להשתחרר ולחזור הביתה. התייעצות עם אנשי המקצוע הרפואיים היא דרך טובה לקבל את כל המידע הנדרש על מנת להחליט האם נדרש אשפוז פסיכיאטרי.

שירותים פסיכיאטריים  – ספקי שירותי הבריאות

בשנים האחרונות, תחום בריאות הנפש הפך להיות תחת האחריות של ספקי שירותי הבריאות. ישנן ארבעה דרכים שבהם ניתן לקבל טיפול נפשי דרך קופות החולים:

  • מרפאות לבריאות הנפש – כוללות אנשי צוות רפואיים שמעניקים תמיכה למטופלים. תחומי ההתמחות שלהם כוללים עבודה סוציאלית, פסיכיאטריה, פסיכולוגיה, שיקום, ריפוי בעיסוק, טיפול באמנות ודף תזונה. היתרון במרפאות בריאות הנפש שכל אנשי המקצוע יכולים לשתף פעולה על מנת לבנות תוכנית טיפול מותאמת עבור כל מטופל. מרפאות אלה מציעות לרוב מפגשי טיפול קבוצתיים שמסייעים למטופלים וגורמים להם להרגיש שהם לא לבד.
  • פסיכיאטרים עצמאיים – כחלק מהשירותים שמוצעים למטופלים, הם יכולים לבחור גם בפגישות אישיות עם פסיכיאטר. חלקם פוגשים את המטופלים בתוך מרפאות קופות החולים אך במידת הצורך ישנם גם פסיכיאטרים אשר עובדים במרפאות פרטיות. ישנם מטופלים שמעדיפים לשמור על דיסקרטיות והאופציה הזו משרתת אותם היטב. בעוד שפגישה פרטית עם פסיכיאטר עלולה לעלות גם 400-500 שקלים למפגש, פגישות אלה אינן עולות סכום נוסף מעבר לתשלום החודש שמשלמים לקופת החולים. כל שנדרש הוא להגיע אל רופא המשפחה ולבקש ממנו הפנייה לפסיכיאטר.
  • מרפאות חוץ – בדומה לפסיכיאטריים עצמאיים, ניתן לקבל שירות פסיכיאטרי במרפאת חוץ של קופת החולים. כאן מדובר בעלות נוספת שיוצאת מכיסו של המטופל אך במרבית המן המקרים, באמצעות טופס 17 (טופס התחייבות של קופת החולים), ניתן לתבוע החזר מקופת החולים ואז לקבל החזר חלקי או מלא עבור הסכום ששולם. לרוב קיימת הגבלה על מספר הפעמים שבהם אפשר להשתמש בטופס 17 למטרה זו וחשוב לציין שזמני ההמתנה לשירות פסיכיאטר דרך מרפאות החוץ גם מצריך לרוב זמן המתנה ארוך עבור תור.
  • מצב חירום – חדרי המיון במדינת ישראל מספקים שירות פסיכיאטרי במצבי חירום. בכל רגע נתון יש פסיכיאטר כונן בבית החולים, בין אם מדובר בסוף שבוע או בחג. השירות ניתן ללא עלות כאשר מדובר במקרי חירום אשר כוללים הרעלה כתוצאה מלקיחת מנת יתר של תרופות, התקף פסיכוזה, ניסיון התאבדות או מחשבות אובדניות. שירות פסיכיאטרי במקרים אחרים שלא נכנסים תחת הקטגוריה של מצב חירום, יינתן בתשלום.

יתרונות של שירות פסיכיאטרי במסגרת ציבורית

כאשר ניגשים לטיפול אצל פסיכיאטר בקופת החולים יש באפשרותו לראות את כל ההיסטוריה הרפואית של המטופל – זה כולל תרופות שניתנו, הערכות ואבחנות רפואיות. שילוב הנתונים עם ההערכה הנוכחית של הפסיכיאטר מהווים יתרון בהתאמה של תוכנית טיפול שעלולה גם לכלול אשפוז פסיכיאטרי. התיעוד בקופות החולים הוא כמובן דיסקרטי ורק אנשי מקצוע נוספים מתחום בריאות הנפש חשופים אליו. תרופות פסיכיאטריות עם זאת כן חשופות לעיני כל רופאי קופת החולים אך מדובר ביתרון שכן כך רופא מתחום אחר יוכל לשקול האם לתת מרשם לתרופה בהתאם לתרופות נוספות שהמטופל כבר נוטל. יתרון נוסף של קבלת שירות פסיכיאטרי בקופת החולים הוא שיתוף הפעולה בין רופאים מתחומים שונים. במסגרת הציבורית ישנן גם מרפאות המתמחות בשירותי פסיכיאטריה מסוימים (דרך מרפאות החוץ) כמו הפרעות אכילה אליהן הפסיכיאטרי יכול להפנות.  זמני ההמתנה לתורים לטיפול פסיכיאטרי דרך קופת החולים יכולים להיות ארוכים אך כיוון שמדובר במסגרת שבה עובדים לא מעט אנשי מקצוע, ניתן תמיד למצוא טיפול אלטרנטיבי כמו מרפאת אשפוז בבית החולים במימון קופת החולים. אשפוז פסיכיאטרי מתאפשר בכל בתי החולים וכל ההוצאות מכוסות על ידי קופת החולים.

שירותים פסיכיאטריים במסגרת פרטית

מתן שירות פסיכיאטרי לא חייב להיעשות דרך המסגרות הציבוריות וניתן לגשת לכל פסיכיאטר שעובד באופן פרטי. עלות התייעצות פסיכיאטרית משתנה בין מטפלים ומושפעת אף מאזור המגורים בארץ. היתרונות של שירות פסיכיאטרי במסגרת פרטית הוא היכולת לשמור על דיסקרטיות. למטפל הפסיכיאטרי אין גישה אל ההיסטוריה הרפואית והוא גם אינו מעדכן את הרישום שהוא מבצע במהלך הטיפולים בתיק הרפואי של המטופל שנמצא בקופת החולים. בעוד שקבלת שירות פסיכיאטרי במסגרת ציבורית עלול לקחת זמן רב, ההמתנה עבור שירות פסיכיאטרי במסגרת פרטית היא קצרה וניתן לחפש מטפל בהתאם לפרמטרים יותר ספציפיים כמו תחום ההתמחות שלו, היכולת שלו לדבר שפה מסוימת שתהיה נוחה יותר עבורכם ועוד. פסיכיאטריים פרטיים לרוב גם מראים יותר גמישות בשעות הקבלה שלהם ובמידה ונדרש אשפוז פסיכיאטרי יוכלו להמליץ על מקום שמספק אשפוז פסיכיאטרי פרטי שלא מצריך ביקור ושהייה בבית חולים ציבורי. האשפוז יהיה מלווה באופן אישי על ידי הפסיכיאטר כך שתהיה עקביות במתן הטיפול שיעלה את הסיכויים להצלחתו.

Tipul4Family
Tipul4Family