על עזרה משפחתית להפרעה סכיזואפקטיבית

בתחום בריאות הנפש ישנה חשיבות מכרעת לשיתוף פעולה ועזרה מצד המשפחה של המטופל. ערכה של עזרה משפחתית עבור הסובלים מהפרעות מורכבות כמו הפרעה פסיכואפקטיבית גבוה מאוד. בני משפחה אשר תומכים בהליך הטיפולי יכולים להיות ההבדל בין תהליך טיפול מוצלח אשר יחזיר למטופל את הבהירות המחשבתית והשליטה על חייו לבין כישלון הטיפול. כיצד המשפחה יכולה לעזור לאדם הסובל מהפרעה פסיכואפקטיבית? האם תמיכה משפחתית בלבד מספיקה? תשובות לשאלות אלו ונוספות בהמשך.

עזרה משפחתית להפרעה סכיזואפקטיבית
עזרה משפחתית להפרעה סכיזואפקטיבית

מהי הפרעה סכיזואפקטיבית?

כאשר אדם סובל מסימפטומים של הפרעת מצב רוח בשילוב סימפטומים סכיזופרניים ניתן לאבחנו עם הפרעה סכיזואפקטיבית. הסימפטומים כוללים מחשבות שווא, הזיות (שמיעה, ראיה, תחושה), קושי בארגון מחשבתי והפרעה במצב הרוח כגון דיכאון או מאניה. ישנם מטופלים הסובלים יותר מסימפטומים של סכיזופרניה ולאומתם ישנם מטופלים הסובלים יותר מסימפטומים של הפרעות מצב רוח. האבחון נעשה על ידי פסיכיאטר.

מה גורם להפרעה סכיזואפקטיבית?

בדומה להפרעות נפשיות אחרות ישנה מחלוקת בקרב חוקרים ופסיכיאטרים לגבי הגורמים לתופעה. כמו סכיזופרניה קלאסית, נראה כי גם להפרעות מצב רוח והפרעות משולבות ישנו מרכיב תורשתי שכן לא אחת, נמצא כי ישנם מספר חולים באותה משפחה. עם זאת, מומחים מתחום בריאות הנפש מסכימים כי אין לשלול את הגורם הסביבתי-חברתי, טראומה שהמטופל חווה, משבר ועוד. האם ניתן למנוע את הופעתה של ההפרעה? התשובה לשאלה זו מורכבת מכיוון שאם אין גורם חד משמעי אין דרך לחזות מי עשוי להיות מושפע מן ההפרעה ולכן אין דרך למנוע את הופעתה, בדומה להפרעות פסיכיאטריות ונפשיות אחרות.

שכיחות ההפרעה בקרב האוכלוסיה

מחקרים של השנים האחרונות מצביעים על כ-0.3% מן האכלוסיה הכללית כסובלים מהפרעה סכיזואפקטיבית. נראה כי אחוז הנשים הלוקות בהפרעה גבוה מאחוז הגברים אך ההפרעה מופיעה אצל גברים בגילאים מוקדמים יותר.

האם המשפחה יכולה לזהות סימנים מוקדמים להפרעה?

במקרים רבים אכן בני המשפחה המידית יהיו אלו שיזהו את תסמיני ההפרעה הראשונים. בין אם מדובר בבני זוג, ילדים או הורים שינוי בהתנהגות יורגש על ידי בני המשפחה האחרים. הפרעה סכיזואפקטיבית לאו דווקא מתחילה באופן דרמטי בהתקף פסיכוטי מובהק וקשה. פעמים רבות מדובר בשינוי התנהגותי הדרגתי שניתן לשים לב אליו :

  • דכדוך עד לכדי דיכאון
  • מחשבות שווא כולל רעיונות משונים
  • התנהגות מאנית
  • התנהגות שאינה הולמת את המצב
  • דיבור לא ברור וחסר היגיון
  • התעניינות אובססיבית ברעיונות איזוטריים

במידה ומישהו מבני המשפחה מתחיל להחוות תסמינים אלו חשוב מאוד לפנות לבירור פסיכיאטרי.

ד'ר אלון אשמן, פסיכיאטר מומחה ופסיכותרפיסט
מאמר זה בחסות אתר MOODY

ד"ר אלון אשמן, פסיכיאטר מומחה ופסיכותרפיסט

כיצד המשפחה יכולה לעזור לאדם הסובל מהפרעה סכיזואפקטיבית?

עבור הסובלים מהפרעה סכיזואפקטיבית עזרה משפחתית יכולה להיות לא פעם ההבדל בין טיפול מוצלח ושיקום לבין הידרדרות. בני המשפחה יכולים לעזור למטופל בהתמודדות עם המחלה על ידי תמיכה בזמן משברים, עידוד לקבלת עזרה נפשית ורפואית, עזרה בשמירה על סדר יום והוראות המטפלים (כולל נטילת תרופות בזמן ובאופן עקבי), עזרה בהתמודדות עם מחשבות שווא ומניעת התנהגות הנוטה להרס עצמי.

עבור מתמודדי נפש רבים, במיוחד אלו הסובלים מריחוק חברתי וסטיגמה בשל מחלתם, תמיכה והכלה על ידי בני משפחתם חשובה ביותר בהתמודדות עם המחלה. התא המשפחתי הוא הבסיס ממנו המטופל יכול לשקם את חייו ולחזור אל העולם כאדם מתפקד ולחיות חיים בעלי משמעות וסיפוק.

התמודדות המשפחה עם אדם הסובל מהפרעה סכיזואפקטיבית

בעוד שחשיבות התמיכה המשפחתית בתהליך הטיפול עבור הסובלים מהפרעות נפשיות גדולה, יש לתת מקום גם להתמודדות של המשפחה עם אדם הלוקה בנפשו. עבר בני המשפחה, לא פעם, ההכרה כי אחד הילדים, בן או בת הזוג או ההורה סובל מהפרעה פסיכיאטרית אינה פשוטה. מעבר לכך, התמודדות עם תסמיני ההפרעה יכולה להיות קשה מאוד עבור המשפחה המידית. ללא טיפול נאות, האדם המתמודד עם הפרעה פסיכואפקטיבית עשוי לאבד את מקומו בחברה – לסבול מריחוק ובידוד, חוסר יכולת לבצע פעולות יומיומיות כמו הליכה למכולת, פגיעה בפרנסה ועוד. הוא עשוי להיות תלוי בבני משפחתו ברמה גבוהה מאוד. מדובר במצב מורכב עבור המשפחה אשר מוסיף לחצים ומתחים רבים לדינמיקה המשפחתית. מסיבה זו חשוב מאוד עבור המשפחה הקרובה לא רק להיות חלק פעיל בתהליך הטיפולי אלא גם לקבל טיפול בעצמם. מקובל להעמיד לרשותם של בני המשפחה טיפול פסיכולוגי אשר יעזור להם להתמודד טוב יותר עם המצב, יעניק להם כלים פשוטים ויעילים להתמודדות עם החולה ולהוות מקום מפלט בטוח לשיתוף ברגשותיהם וחוויותיהם.

האם עזרה משפחתית מספיקה להתמודדות עם ההפרעה?

בעוד שעזרה משפחתית חשובה מאוד עבור כל מתמודד עם הפרעה נפשית הרי שברוב המקרים אין די בכך. עבור מתמודדי נפש, במיוחד הסובלים מהפרעות פסיכוטיות והפרעות אקוטיות אחרות העזרה המקצועית חשובה מאין כמוה. בני משפחה עשויים לחשוב בטעות כי תמיכה, אהבה, הכלה וקבלה מספיקים על מנת לרפא את נפשו של הסובל מהפרעה פסיכיאטרית. בעוד שאין ספק כי אלו חשובים מאוד להצלחת ההליך הטיפולי חשוב לא פחות לפנות לקבלת עזרה מקצועית עבור בן המשפחה הסובל.

טיפול משולב בהפרעה סכיזואפקטיבית

מכיוון שהפרעה סכיזואפקטיבית משלבת בין הפרעת מצב רוח לבין הפרעה פסיכוטית הטיפול היעיל ביותר בה הוא משולב גם כן. מקובל להעמיד לרשות המטופל טיפול פסיכולוגי שמטרתו לעזור להתמודד עם ההפרעה, להבין אותה לעומק ולהעניק לו את היכולת לבחון את מחלתו מול אדם אוביקטיבי המכיר את ההפרעה לעומק. כמו כן, ובהתאם לצורך ניתן לשלב טיפול התנהגותי כדי להחזיר למטופל את השליטה על חייו – לחזור לפעילויות חברתיות, תעסוקה, תחביבים, לחדש קשרים בין-אישיים ועוד. לבסוף, טיפול בהפרעה פסיכואפקטיבית יכלול גם טיפול תרופתי על ידי פסיכיאטר. הטיפול המשולב נמצא כיעיל ביותר למתן מזור לסובלים מהפרעות מורכבות כגון הפרעה פסיכואפקטיבית.

Moody
Moody