3 דרכים לטפל במאניה דיפרסיה

מאניה דיפרסיה ידועה גם בשם הפרעה דו קוטבית והיא למעשה מחלת נפש. במחלה זו אנשים חשים היי גדול מאוד שאחריו באה תקופה קשה של דיכאון. הדרכים העיקריות להתמודדות עם המחלה הזו הן לקיחת תרופות פסיכיאטריות כמו ליתיום לייצוב מצב הרוח. דרכים נוספות להתמודדות הן שיחות עם פסיכולוג וגם שמירה על תזונה בריאה ועשיית ספורט. הטיפול במחלה יכול לכלול במקרים קיצוניים אשפוז במחלקה פסיכיאטרית לתקופות זמן שונות.

מהי מאניה דיפרסיה?

כל מחלות הנפש הן קשות. הפרעה דו קוטבית היא מחלה קשה. במחלה זו לאנשים שסובלים ממנה שי תקופת של היפומאניה בהם הם היי מטורף ואנרגיות רבות. הם יכולים פעמים רבות לא לישון מספר ימים או לפזר הרבה מאוד כסף בלי אחריות. לאחר התקופה של ההיפומאניה מגיעה תקופה קשה של דיכאון חמור שיכול להיות קשה מאוד. למעשה המחלה היא גלים בהם החולה נע בין אושר מטורף לדיכאון נוראי. כאשר החולה נמצא בהיי הוא לכאורה לא סובל אבל שיקול הדעת שלו יכול להיות מוטעה. הסבל האמיתי של החולה מתחיל כאשר ההיי נגמר והוא שוקע בדיכאון.

ערן רענן
מאמר זה בחסות אתר Moody

ערן דוד רענן מאמן אישי, פסיכותרפיסט ומפתח שיטת האימון למצבי רוח

איך רפואה טבעית יכולה לסייע להתמודד עם מחלות נפש?

בשנים האחרונות אנשים רבים בוחרים להתמודד עם מחלות נפש בעזרת רפואה טבעית. הרפואה הטבעית לא חייבת להחליף את הרופאה המסורתית ואת התרופות הפסיכיאטריות אבל היא יכולה לסייע מאוד. טיפול טבעי יכול לכלול רפואה סינית, דיקור או רפלקסולוגיה. לרפואה טבעית יש סגולות מבריאות מאוד ומרגיעות מאוד. רפואה זו יכולה לשפר את איכות החיים של החולה ולאפשר לנו ליהנות מתקופות ארוכות יותר של קט ושלווה ללא התקפים. 

איך ספורט יכול לסייע להתגבר על מחלת נפש?

גם ספורט יכול לסייע מאוד להתמודדות עם מחלות נפש כי הוא ידוע כמייצב טבעי של מצב הרוח. כאשר אנחנו עושים ספורט אנחנו מקטינים את הסיכוי שנחלה בדיכאון. כאשר מדובר במחלה חמורה כמו הפרעה במצב הרוח ספורט יכול לסייע אך לא למנוע את המחלה לגמרי. ההתמודדות עם המחלה יכולה להיות סיזיפית וקשה מאוד וחשוב מאוד לקבל תמיכה מאנשים קרובים וקרובי משפחה. ספורט אמנם לא יגרום לאנשים שיש להם מחלה דו קוטבית להבריא אבל הוא כן יסייע להם ליהנות מאיכות חיים גבוה יותר לאורך זמן רב יותר.

למה טיפול פסיכולוגי חשוב למחלות נפש?

אחד הגורמים המסייעים ביותר להתמודדות עם מחלות נפש הוא טיפול פסיכולוגי. יש הרבה מאוד סוגים שונים של טיפול פסיכולוגי כולל טיפול דרך שיחות, דרך בעלי חיים, דרך אמנות או דרך מוזיקה. הטיפול עצמו עוזר כי הוא מסייע לקבל תמיכה נפשית ואוזן קשבת. יש מחקרים רבים שמראים שטיפול שיחתי ארוך טווח במחלות נפש מקטין את ההתקפים שלהן ואת חומרת המחלה. הטיפול עצמו יכול לסייע למטופל לשלוט יותר טוב במחלה שלו בעזרת החלקים הבריאים והמודעים שיש לו בנפש. טיפול פסיכולוגי יכול לסייע למי שסובל ממחלת נפש להרגיש שמבינים אותו כך שהוא יוכל לגייס כוחות מהחלקים הבריאים שלו להרגיש טוב יותר ולתפקד.

איך טיפול תרופתי יכול לסייע להתמודד עם מאניה דיפרסיה?

גורם נוסף ומשמעותי שיכול לסייע מאוד עם ההתמודדות עם הפרעות במצב הרוח הוא טיפול תרופתי בתרופות פסיכיאטריות. תרופות אלו מסייעות במיצוב מצב הרוח ובשליטה בו כך שהוא לא יהיה רכבת הרים שרגע אחד מרגישים בגג העולם וברגע השני רוצים למות מרוב דיכאון. לקיחת התרופות בטוחה ולרוב התרופות האלו אין הרבה מאוד תופעות לוואי או תופעות לוואי מסוכנות. אחת מתופעות הלוואי הנפוצות יותר היא השמנה או אפתיות במצב הרוח. אנשים רבים שלוקחים תרופות מייצבות מצב רוח מדווחים על ירידה ביצירתיות שלהם אך אין הוכחה חותכת שזה אכן בגלל התרופות ולאו דווקא בגלל השיפור במצב הנפשי שלהם. התמודדות עם מחלת נפש היא דבר קשה מאוד. בשביל שחולה יוכל להתמודד עם הפרעה דו קוטבית הוא זקוק לסביבה עוטפת ותומכת של המשפחה שלו. סביבה זו יכולה לסייע לו בזמנים הקשים. המשפחה יכולה לסייע מאוד גם בהתמדה של החולה בטיפול. פעמים רבות אנשים שיש להם מחלת נפש מפסיקים על דעת עצמם את הטיפול התרופתי דבר אשר גורם לסימפטומים של המחלה לחזור ביתר שאת ולהחמרה משמעותית במצב שלהם.

Moody
Moody